Zhodnocení roku 2014 zde
Rok 2014 byl jedním z nejdůležitějších a zlomových let v historii atletického oddílu. V říjnu jsme se vystěhovali z městského stadionu v Karviné-Ráji, kde jsme trénovali od roku 1969 od vzniku oddílu. Ten to objekt v důsledku politiky města Karviné bude přestavěn na čistě fotbalový stadion a s atletickou dráhou se již jaksi nepočítá. Ale měl by v nejbližší době být vybudován nový čistě atletický stadion v Karviné – Novém Městě, který byl již schválen zastupitelstvem.
Struktura členské základny se v tomto roce výrazně změnila, jelikož ve starších tréninkových skupinách přibylo dívek, zejména v kategorii žákyň. Jelikož vždycky výrazně převažovali kluci, je to v celku obrat. Starší atleti, kteří závodí atletickou ligu, ale řízeně netrefují, pomalu ale jistě začínají odcházet, což se projevuje v ligových soutěžích. V atletických přípravkách se počet dětí po zářijovém náboru výrazně zvedl, což je pozitivní vliv, na čemž se podepsali zejména stabilní trenéři. Důležitým faktem je, že jsme založili atletickou přípravku v Českém Těšíně, kde pod vedením trenérů Michala Brody a navrátilce zkušeného trenéra Zdeňka Valchy trénuje 13 talentovaných dětí.
Co se týče ligových soutěží, tak karvinské družstvo se prezentovalo v 1. lize, což po dlouhých 35 letech byla v celku dosti drsná zkušenost. Na ligu jezdilo minimum atletů, a to ještě někteří z nich byli hostující z Vítkovic a ze Slovenska. Bez těchto borců a hlavní opory týmu Michala Brody, by vystoupení karvinských atletů bylo více než žalostné. Nicméně pozitivní je, že jsme si zase takovou soutěž vyzkoušeli a v příštím roce půjdeme do 2. ligy zase s nadšením a plnou soupiskou a druholigové soupeře rozbijeme.
Trenérská základna se rozrůstá karvinské přípravky pravidelně trénují 4 trenéři a asistenti, což je pozitivní a má vliv na zájem o karvinskou atletiku. Zejména bych zde vyzvedl zásluhy Jakuba Pospíšila, který se zapojil výrazně do činnosti oddílu.
V oblasti funkcionářské jsme v tomto roce utrpěli další obrovskou ztrátu, když zemřel Jan Owczarzy náš dlouhodobý funkcionář a nahradit ho bude velmi těžký úkol. Pokladnu po něm převzala Erika Owczarzová, ale co všechno tento člověk pro TJ a oddíl dělal je velmi těžce uchopitelné. Výbor atletického oddílu začal psát svou novou kapitolu, neboť do jeho činnosti se zapojili další mladí adepti, kteří doufáme, že rozhýbou náš oddíl a vše bude fungovat jak má. Většina z nich absolvovala školení na projekty EU prostřednictvím programu Mládež kraji skrze městské či krajské programy Cesta k městu, Mládež kraji, Napříč krajem, což je další oblast našeho působení v tomto roce.
V rámci dotačních titulů čekáme na další možnosti uskutečnění projektů z fondů přeshraniční spolupráce Euroregionu Těšínské Slezsko-Śląsk Cieszyński, budeme si muset počkat do dalšího roku než se rozjede nový dotační program EU. Polsko-česká spolupráce se moc dobře nerozvíjí, náš partner polský Stowarzyszenie Biegów Górskich má teď organizační problémy s transformací na spolek s hospodářskou činností a tak se spolupráce rozvíjí jenom minimálně. Jedinou současně pořádanou aktivitou je plánovaný projekt v rámci Vyšehradských fondů, všechny další aktivity jsou na ústupu.
Po sportovní stránce jsme dosáhli několika úspěchů – máme kvalitní dorostence, kteří byli zařazeni do SCM. Halová sezóna začala v lednu na Strahově, kde Michal Broda závodil na halových akademických hrách, nicméně se mu nepodařilo obhájit 3. místo z roku 2013. Závodili jsme pravidelně v tunelu, kde na krajském mistrovství jsme vybojovali jeden komplet medailí – Adam Fójcik /dorost/ 1. místo 60 m, Michal Broda v mužích 2. místo na 60 m př. a nová dorostenka Šárka Kubálková 3. místo na 60 m. Z Mistrovství Moravy a Slezska již tradičně konaném v Bratislavě jsme si odvezli 3x třetí místo a to zásluhou dorostenců Adama Fójcika na 60 m, Ludvíka Salomona na 800 m a muže Michala Brody taktéž na 800 m. Na halovém MČR dorostu tito dva borci obsadili Adam 19. místo na 60 m a Ludvík 8 místo na 800 m. Letní sezónu jsme začínali na našem stadionu v Karviné v dubnu, kdy jsme uspořádali oddílové přebory – 11. přebor Kid’s athletics pro přípravky a 12. pro kategorie žáků a starší. Přebory byly úspěšné a všichni si dobře zazávodili. 26.4. jsme vyrazili do Havířova na okresní přebor všech kategorií v hojném počtu a odnesli jsme si osm 1. míst, osm 2. míst, šest 3. míst a nespočet dalších skvělých umístění. Tento přebor byl pro argonské barvy velmi úspěšný.
Naši dorostenci a junior pravidelně nastupovali za mládežnická družstva Vítkovic do ligy a pomohly mu až k zisku 2. místa v rámci MČR družstev v dorostu, zejména Salomon, Fójcik a Vlk. V lize žákyň za družstvo Bohumína nastupovala naše děvčata, která si vyzkoušela závodění v této soutěži a většina z nich přispěla mnoha body do hodnocení tohoto družstva – vyzvedl bych zde výkony Katky Bužíkové či Katky Weisserové, ale i další děvčata závodila na výbornou. Na MMaS ve vícebojích obsadil David Wawreczka 4. místo. Na MMaS dorostu, juniorů a dospělých v Olomouci jsme obsadili solidní umístění – Michal Broda skončil na 2. místě na 400 m př. a na 3. místě na 800 m, Adam Vlk doběhl třetí na 400 m dorostenců, Ludvík Salomon taktéž na 3. místě na 800 m a štafeta mužů na 4x100 m ve složení Broda, Vlk, Salomon, Fójcik si doběhla pro stříbro. MMaS žáků se konalo v Opavě, nejlepším umístěním bylo 4. místo Katky Bužíkové v disku, další holky trochu zaostaly, nicméně posbíraly cenné zkušenosti do budoucna zejména ve štafetách. Ludvík Salamon obsadil 16. místo v běhu na 800 m na MČR dorostenců konaném v Třinci. Zúčastnili jsme se po dlouhých letech také MČR dospělých, které se konalo ve Vítkovicích. Postavili jsme dvě štafety: úspěšnější jsme byli na 4x400 m /Broda, Gulec, Salamon, Wawreczka/, kde jsme do cíle doběhli a obsadili 4. místo v rámci celé ČR, což je obrovským úspěchem našeho oddílu. Na 4x100 m /Broda, Gulec, Salamon, Fójcik/ stejně jako např. kvarteto Dukly Praha jsem do cíle nedoběhli kvůli problémům s předávkou… MMaS mladších žáků a žákyň se konalo ve F-M v září, tam jsme vyslali dva naše zástupce: Adam Breznem se umístil na stupních vítězů na 3. místě na 60 m, Eliška Marszalek si pěkně zazávodila. Sezónu jsme zakončili v Přerově Svatováclavskými víceboji. A následně jsme pořádali oddílový přebor jako ROZLOUČENÍ SE ŠKVÁROU a naším stadionem v Karviné.
Co se týče naších akcí, tak tradičně v květnu proběhl jubilejní 30. ročník Jäklacké hodinovky zase na dráze v Havířově, který byl v celku úspěšný, na start se postavil slušný počet závodníků. V červenci se nejprve konal 10. Městský běh Karvinou, jehož organizaci jsme převzali z rukou SAK ložiska Karviná. Nakonec byl závod velmi úspěšný, i když po převzetí závodu nastaly organizační problémy, jelikož jsme zaběhnutou organizaci se museli učit od začátku a nevěděli jsme jak to funguje, v příštím roce to bude mnohem lepší. Za dva týdny se uskutečnila další naše akce, a to Běh na Lysou horu. Tato akce má již dlouholetou tradici a kvalitní organizátorská se podepsala na zdárném průběhu závodu. V rámci projektu Cesta k městu uspořádáme pro přípravky Mikulášské závody a budeme pokračovat v roce 2015 dalšími aktivitami programu Kid’s athletics pro tuto kategorii. Z rokem 2014 se rozloučíme na tradičním Silvestrovském běhu na 10 km.
Na závěr děkuji všem atletům, funkcionářům a trenérům, kteří se podílejí na činnosti atletického klubu a popřál bych našemu klubu, ať se zdárně rozvíjíme a fungujeme čím dále tím lépe, ať se konečně dočkáme nového stadionu a ať se nám všem v tomto oddíle dobře spolupracuje.
14.11.2014
Zpracoval Mgr. Michal Broda, předseda, šéftrenér a koordinátor projektu AO TJ Jäkl Karviná